DKK to projekt powstały z inicjatywy Instytutu Książki i British Council. Jest adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań, oraz tego, jak dużo i szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie koniecznie będąc jej znawcą czy krytykiem. Instytut Książki opracował” model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie – w Wielkiej Brytanii

Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego. DKK są częścią wieloletniego ogólnopolskiego programu wsparcia sektora książki “Tu Czytamy” objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz aktywnego udziału w życiu literackim, poprzez m. in. Spotkania z pisarzami innymi ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje. Jednym z powodów zakładania takich klubów jest naturalna potrzeba rozmowy o przeczytanych książkach.

Idea DKK polega na tym, że osoby o wspólnych zainteresowaniach mogą zapoznać się z nowymi autorami, wymienić się opiniami na temat lektury. Do Klubu można zgłosić się w każdej chwili, nie ma składek członkowskich, nie trzeba nawet przeczytać omawianej książki, żeby wziąć udział” w spotkaniu. Nikt tu nie ocenia gustów i nie musi się z nikim zgadzać – im więcej opinii tym lepiej. Nikt też nie powinien czuć, że nie ma wystarczającej wiedzy.

W Klubach nie muszą toczyć się poważne dyskusje literackie. W założeniu całej akcji chodzi bowiem o dobrą zabawę i atmosferę, która przyciągnie ludzi do czytania. Ważne jest to, żeby spotkać się, porozmawiać o książkach, poznać nowych ludzi. Jednym słowem – to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu.

Skip to content