K.A. Tucker „Zostań ze mną” (21.03.2024 r.)

21 marca w Bibliotece w Łazach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem uczestniczki dały się porwać lekturze, która zabrała je aż na tereny Alaski. Książka Zostań ze mną wydana w 2018 roku została napisana przez K.A Tucker, kanadyjską pisarkę urodzoną w małym mieście niedaleko Ontario. Jej fabuła w znakomitej większości osadzona została na terenach wschodniej części Alaski. To powieść o wyborach, które stawia przed nami życie, wybaczeniu, odnalezieniu siebie i przekraczaniu własnych możliwości.
Główna bohaterka dwudziestopięcioletnia Calla Fletcher kocha modne ciuchy, udogodnienia techniki i przesadnie dba o wygląd. Jej matka wywiozła ją z zimnej Alaski, gdy ta miała zaledwie dwa latka. Dziewczyna mieszka w Toronto, wraz ze swoją matką oraz jej ojczymem. Pewnego dnia traci pracę, a następnie dowiaduje się, że jej ojciec jest ciężko chory. Dotychczas ich kontakty sprowadzały się jedynie do rozmów telefonicznych. Calla przez chwilę waha się – jednak, by poznać go lepiej, postanawia w końcu  odwiedzić ojca na Alasce. Na miejscu musi zmierzyć się z surowym środowiskiem i żalem, który narastał w niej wraz z upływem lat. Podróż Calli w głąb Alaski staje się także podróżą w głąb jej samej siebie. Poznając mieszkańców jednego z najbardziej dzikich regionów świata, odkrywając miejsce, w którym na co dzień mieszkał i pracował jej ojciec, dostrzega kolosalną różnicę jaka dzieli tryb życia, do którego przywykła z zaistniałym porządkiem na północy. Poznaje problemy, wartości, przyzwyczajenia ludzi mieszkających w niezwykle trudnych warunkach, ale poznaje także człowieka, który nie potrafi wyobrazić sobie życia w jakimkolwiek innym miejscu na świecie poza Alaską: Jonaha. W krótkim czasie między dwójką z pozoru zupełnie różnych osób rodzi się nieoczekiwane uczucie.
– To tylko głupia historyjka o kruku, który zakochał się w gęsi.
– I co dalej? (…)
– Zostali razem podczas lata, a kiedy ona odlatywała na zimę, on postanowił polecieć za nią na południe. Jednak nie było mowy, by przetrwał lot przez ocean. W końcu nie miał wyjścia, musiał się pożegnać i wrócić do domu.
– Dlaczego nie zawróciła za nim?
– Ponieważ była gęsią. Nie mogłaby przetrwać zimy. (…)*

* Cytat z książki: K.A Tucker: Zostań ze mną. Poznań Wydawnictwo Filia, 2018; s. 442.

Czy istnieje szansa na szczęśliwe zakończenie dla Calli i Jonaha? Czy główna bohaterka nawiąże więź z ojcem, czy oboje zdążą nadrobić stracone dwadzieścia cztery lata? Z tymi pytaniami mierzyły się członkinie klubu książki w pierwszym dniu wiosny. Zostań ze mną K.A Tucker została bardzo wysoko oceniona przez członkinie klubu, a drugi tom stanowiący kontynuację losów Calli i Jonaha cieszy się niemniejszym zainteresowaniem. Obie książki dostępne są w zbiorach naszej Biblioteki. Zachęcamy do lektury.

Anna Wilk