Odjazdowy Bibliotekarz 2024 – relacja z rajdu

Awatar Bogusława Serzysko

Jaki kolor kojarzy Ci się z pozytywną energią, dobrymi emocjami i zabawą? Pobudzenie, witalność, świeżość, życzliwość i radość – gdy o nich pomyślisz, jaką barwę widzisz? Dla nas to pomarańczowy i właśnie on królował w sobotni poranek 13 lipca br., gdy pod łazowską fontanną zaczęli gromadzić się uczestnicy corocznego rajdu rowerowego „Odjazdowy bibliotekarz”. Wśród rozmów i żartów, pełni wigoru, w słonecznej aurze zdobili rowery pomarańczowymi chorągiewkami i kokardami, aby punktualnie o 10:00 wyruszyć na zaplanowaną przez bibliotekarzy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach trasę.
Odjazdowy bibliotekarz to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek i rowerów przejeżdżają przez miasta, miasteczka i ich okolice, by wspólnie aktywnie spędzić dzień z osobami o podobnych zainteresowaniach. W tym roku pomarańczowy peleton wystartował w asyście policjantów z Komisariatu Policji w Łazach oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu spod łazowskiej fontanny ulicą Tuwima, udając się w kierunku Młynka, by stamtąd dojechać do biwaku w Mitrędze i leśną ścieżką do Hutek Kanek. To tu, na terenie Ośrodka Obozowego Hufca ZHP Sosnowiec, mieściła się meta organizowanego już po raz jedenasty „Odjazdowego bibliotekarza”.
Tegoroczna edycja pomarańczowej rowerowej wyprawy utonęła w zieleni – jej uczestnicy w przyjemnym cieniu drzew rozpalili wspólnie ognisko w obozowym amfiteatrze i wzięli udział w przygotowanych przez bibliotekarzy konkurencjach. Refleks, wiedza, spryt i pomysłowość to tylko niektóre sprawności, którymi wykazywali się uczestnicy prowadzonych przez bibliotekarkę Annę Wilk potyczek. Sprawdzali swoją znajomość muzyki polskiej i filmowej, wsłuchiwali się w czytane fragmenty utworów polskich artystów, dopasowywali do siebie elementy układanek i testowali umiejętność jak najwolniejszej jazdy na rowerze wśród wielu pytań dotyczących wiedzy o Jurze i Polsce. Jak co roku finał rajdu stanowiła odjazdowa loteria.
Odjazdowy Bibliotekarz udał się fantastycznie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Bez Was nie byłoby tak jak było – tworzycie kapitalną atmosferę, nawet gdy żar leje się z nieba, a Wasze uśmiechy i energia są zaraźliwe.
Za zabezpieczenie trasy rajdu i czuwanie nad bezpieczeństwem 70 rowerzystów dziękujemy policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu i Komisariatu Policji w Łazach, a Parkowi Wodnemu Jura w Łazach za wsparcie w postaci biletów wstępu na pływalnię.
Do zobaczenia na pomarańczowym, rowerowym rajdzie za rok!

Grupa uczestników rajdu odjazdowy bibliotekarz 2024 pozująca na tle lasu sosnowego