Narodowe Czytanie – przyłącz się!

Awatar Bogusława Serzysko

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Łazy na Narodowe Czytanie.
6 września 2024 roku o godzinie 10:00 na Placu przy fontannie rozpoczynamy czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” w trakcie pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Punktem wyjścia był tu spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak bezpośrednio do powstania listopadowego. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych utworów.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Zaproszeni lektorzy przedstawią fragmenty utworu.
Każdy kto przyniesie swój egzemplarz „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej otrzyma w książce pamiątkowy, okolicznościowy stempel.

Plakat zapowiadający narodowe czytanie Kordiana 6 września 2024 roku