Stres pod kontrolą – relacja z warsztatów

Awatar Bogusława Serzysko

Wiemy czym jest, ale zapominamy, jak sobie z nim radzić. Bywa, że nas przeraża, przejmuje nad nami kontrolę, paraliżuje, nierzadko także motywuje, bywa zaraźliwy, ale może być dziedziczony. O czym mowa? Oczywiście o stresie! Dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem codzienności i tak naprawdę towarzyszy nam od początku życia, bo to właśnie w dzieciństwie „wybijają jego źródła”.
12 maja w Bibliotece Publicznej w Łazach odbyły się warsztaty edukacyjne zatytułowane „Stres pod kontrolą”, w których wzięli udział mieszkańcy (właściwie mieszkanki) naszej Gminy. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Z książką na ratunek” dofinansowanego z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Przeprowadzone zostały przez specjalistów arteterapii Jolantę Łysakowską i Tomasza Gluźniewicza – twórców i trenerów Fabryki Kreatywności, którzy współpracują z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, Uniwersytetem WSB Merito w Warszawie, na co dzień prowadzą szkolenia, warsztaty inspirując i wspierając ludzi w odkrywaniu własnego potencjału, budowaniu odporności psychicznej oraz rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i pełnemu empatii podejściu, uczestnicy mieli okazję nie tylko zrozumieć mechanizmy stresu, ale też poczuć, jak realne i dostępne mogą być narzędzia radzenia sobie z nim.
Podczas praktycznych warsztatów uczestnicy zgłębili temat stresu od strony teoretycznej, dowiedzieli się jak wpływa on na życie codzienne, jakie są formy jego przebiegu, skutki oraz rodzaje. Okazało się, że stres nie zawsze jest zły, bywa nawet korzystny, bo mobilizuje do działania zapewniając dodatkową dawkę adrenaliny, noradrenaliny – hormonów, które mobilizują organizm do szybkiego reagowania. Prowadzący zaprezentowali również praktyczne techniki i sposoby radzenia sobie z napięciem – od ćwiczeń oddechowych, przez elementy relaksacji, po strategie zarządzania czasem i emocjami. „Znajdź godzinę dla siebie”, „zrób coś co lubisz”, „pobądź chwilę ze sobą” – wielu z nas wciąż o tym zapomina, przedkładając potrzeby (nierzadko cudze) nad własny dobrostan, zapominając, że czas dla siebie jest jednym z najważniejszych obszarów życia. Brak równowagi w tej sferze odbija się na pozostałych – zdrowiu, rozwoju osobistym i zawodowym, relacjach z najbliższymi i emocjach. W kolejnej, nieco bardziej artystycznej części warsztatów uczestnicy zdobili własnoręcznie przez siebie narysowaną filiżankę lub kubek. Ten symboliczny gest miał zwrócić uwagę na to, że nawet najbardziej prozaiczna czynność – zwykła poranna kawa może stać się chwilą tylko dla nas – mementem zatrzymania, uważności i troski o siebie, jeśli tylko nauczymy się dostrzegać magię zatrzymania chwili w codziennych rytuałach.
Warsztaty „Stres pod kontrolą” spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Uczestnicy podkreślili, że zdobyta wiedza oraz poznane narzędzia będą pomocne nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować drogę rozwoju osobistego, pogłębić wiedzę na temat emocji i samoregulacji mamy dobrą wiadomość – w czerwcu odbędą się dwa kolejne warsztaty poświęcone arteterapii oraz sposobom radzenia sobie z lękiem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo_MKiDN_czarny_napis_
Skip to content