Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach powstała w 1948 roku na mocy Uchwały Gminnej Rady Narodowej w Łazach z dnia 28 sierpnia 1948 roku. Początkowo mieściła się w jednym pomieszczeniu budynku Prezydium Gminnej Rady Narodowej przy ul. Kościuszki 3. Księgozbiór składał się z przydziałów z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu i darów mieszkańców; i w 1949 roku liczył 960 woluminów. W pierwszym roku działalności Biblioteka zarejestrowała 50 czytelników.

Rozwój Biblioteki i sieci bibliotecznej następował od lat pięćdziesiątych. W 1953 roku Biblioteka została przeniesiona do dwóch pomieszczeń w budynku przy ul. Tuwima, a w 1954 roku zajęła początkowo dwa, później trzy pomieszczenia w budynku przy ul. Daszyńskiego 6. Na terenach okolicznych wsi organizowano punkty biblioteczne, z których to następnie tworzono filie. I tak w 1957 roku powstała Filia w Chruszczobrodzie, w 1960 – Filia w Niegowonicach, w 1966 – Filia w Grabowej, w 1969 – Filia w Rokitnie Szlacheckim, w 1977 – Filia w Ciągowicach, w 1980 – Filia w Wysokiej. Z kolei w samych Łazach w 1982 roku w Jednostce Wojskowej na terenie miasta przy ul. Brzozowej
rozpoczął działalność Punkt Biblioteczny, w którym obsługiwano czytelników przez cztery lata. Na przestrzeni lat wraz ze zmianami administracyjnymi w kraju, zmianom ulegała także nazwa Biblioteki. W 1953 roku funkcjonowała pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna, w 1957 roku – Gromadzka Biblioteka Publiczna , w 1958 roku – Osiedlowa Biblioteka Publiczna, w 1967 roku – Miejska Biblioteka Publiczna, w 1973 roku – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, która to nazwa obecna jest do dziś.

W sierpniu 1985 roku decyzją Naczelnika Miasta i Gminy Łazy inż. Zygmunta Marcisza Biblioteka otrzymała nowy wyremontowany lokal na parterze budynku przy ul. Kościuszki 3. Był to moment przełomowy w rozwoju Biblioteki. Znacznie zwiększono bazę lokalową w wyniku czego zorganizowano Wypożyczalnię dla dorosłych, Czytelnię, Oddział dla dzieci i młodzieży oraz pomieszczenie biurowe i socjalne. Początkowo Oddział dla dzieci i młodzieży urządzono w budynku przy ul. Daszyńskiego 6 (w poprzednim lokalu Biblioteki), gdzie pozostawał do 1990 roku, a następnie dołączono go do pozostałych agend w budynku przy ul. Kościuszki 3. W wyniku reformy samorządowej Państwa od 1990 roku Biblioteka jest jednostką organizacyjną Gminy, finansowaną przez samorząd Gminny, a od 2000 roku Biblioteka posiada formę organizacyjną instytucji kultury. W 2004 roku Biblioteka w całości została przeniesiona na pierwsze piętro dotychczas zajmowanego budynku i w miejscu tym znajduje się do dziś.

Dalszy rozwój biblioteki opierał się przede wszystkim na uzupełnianiu zbiorów oraz modernizacji istniejącej bazy lokalowej i metod działania. W 2003 roku uruchomiono punkt biblioteczny w mieście, w budynku przy ul. Pocztowej 14, funkcjonujący do 31 grudnia 2004 roku. Z kolei we wrześniu 2007 roku w bibliotece uruchomiono Punkt Jurajskiej Informacji Turystycznej funkcjonujący do dziś, gdzie można uzyskać niezbędne informacje turystyczne dotyczące Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W 2011 roku utworzono w Bibliotece Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Jest to gminne, cyfrowe archiwum społeczne, angażujące do współpracy lokalnych
pasjonatów historii i mieszkańców zainteresowanych odkrywaniem przeszłości gminy. Ostatnie kilkanaście lat to okres kompleksowej komputeryzacji zbiorów (przetwarzania katalogów w zapis cyfrowy) i automatyzacji pracy bibliotekarskiej Od 2012 udostępniono czytelnikom katalog on-line. W kolejnych latach bazę książek sukcesywnie uzupełniano i od 2020 roku zbiory w Bibliotece Publicznej w Łazach udostępniane sią w skomputeryzowanym systemie Sowa SQL. Komputeryzacja wypożyczalni, zrewolucjonizowała sposób obsługi czytelnika, poprawiła jakość pracy, dała czytelnikom możliwość zdalnej rezerwacji oraz przeglądania bibliotecznych zasobów. Trwają prace zmierzające do komputeryzacji filii bibliotecznych.

Okres transformacji ustrojowej, nowe warunki społeczno-ekonomiczne, a także rozwój nowych technologii wprowadziły do Bibliotek wiele zmian. Dziś biblioteka stanowi ważne ogniwo infrastruktury kulturalnej kraju, wspomaga szeroko rozumianą edukację społeczną, jest miejscem aktywizacji osób w każdym wieku. To jedyna instytucja zapewniająca bezpłatny i najszerszy dostęp do dóbr kultury polskiej i światowej w postaci tradycyjnej (za pośrednictwem książek, czasopism) i wirtualnej (poprzez bazy danych i Internet). Obecnie Biblioteka Publiczna w Łazach dysponuje księgozbiorem liczącym 84669 woluminów i obsługuje 3007 czytelników (stan na 31.12.2023r.).

Skip to content