Światło, kolor, energia – relacja z wernisażu wystawy prac Magdaleny Sołtysik

Awatar Bogusława Serzysko

Głębia kolorów i różnorodność materiałów, niecodzienne połączenia elementów i popularne techniki malarskie, ulotność chwil i realizm sytuacji, docenienie talentu i młodzieńcza lekkość – to zlepek słów, które mogą być punktem wyjściowym do opowieści o wernisażu, który miał miejsce 8 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Łazach.
Wydarzenie było klimatyczne i inspirujące jak sama wystawa twórczości plastycznej prezentowana w Bibliotece. Jej autorka Magdalena Sołtysik z wdziękiem przedstawiła uczestnikom wernisażu nie tylko fragment swojej twórczości, ale przede wszystkim szerokie spektrum umiejętności, dzieląc się własną wrażliwością artystyczną.
Malowała słowem, rozwiewając wątpliwości i odpowiadając na pytania uczestników odnośnie powstawania poszczególnych prac. Mówiła o miejscach będących inspiracją do ich tworzenia, o sytuacjach i emocjach prowokujących proces kreacji. Podkreślała, że jej obrazy to niejako opisy wspomnień z przeżytych wrażeń i podróży – zadziwienia pięknem świata. Jakie to obrazy? Takie, które intrygują układem barw i form, gdzie prym niejednokrotnie wiodą światło i kolor… Takie, w których szyszka olchowa i garażowe śruby mogą być barwnikiem… Takie, w których oko z jednej strony przyciąga styl nakładania farby olejnej, a z drugiej zaskakuje połączenie filcu i filmowej kliszy…
Magdalena Sołtysik jest artystą-plastykiem, nauczycielem, instruktorem  Polskiego Towarzystwa Origami. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu i  arteterapię na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Zajmuje się sztuką w wielu aspektach: maluje obrazy olejne na płótnie, rysuje, filcuje, składa papier i formuje go. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny lnianej „Z Krosna do Krosna” czy na Międzynarodowych Plenerach Origami w Krakowie.
Uczestników wernisażu ujęła swoją pogodą ducha i energią, którą emanowała w rozmowach. Podkreślali, że zaprezentowane przez nią prace nie tylko „opowiadają” o tym jak autorka widzi otaczający ją świat, ale i zmuszają do refleksji nad miejscem i rolą człowieka w tym świecie.
Po raz kolejny okazało się, że wernisaż to nie tylko okazja do docenienia i zaprezentowania prac twórcy, ale przede wszystkim moment łączący pasję artysty, estetykę jego twórczości i emocje odbiorców. We wtorkowe popołudnie osoby, które odwiedziły Bibliotekę, wraz z Magdaleną Sołtysik stworzyły niesamowitą przestrzeń międzypokoleniowego dialogu, w którym subtelność przeplatała się z intensywnością. Swobodne rozmowy o sztuce były pełne wiosennej lekkości, kreatywny umysł autorki ujmował z każdą kolejną minutą, a jej prace prowokowały do refleksji i wymiany myśli, do której nie trzeba było zachęt. Lubimy takie spotkania!
Wystawa dostępna do oglądania do 30 kwietnia 2025 roku w godzinach pracy biblioteki.

Skip to content